Jubileuszowe Wielkie Narodowe Czytanie 2021

W dniu 3.09.2021 r. w bibliotece II Liceum Ogólnokształcącego uczniowie klasy III d czytali wybrane wcześniej sceny z tragifarsy Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”. Młodzież naszej szkoły włączyła się w Jubileuszowe – X Wielkie Narodowe Czytanie.

Utwór Gabrieli Zapolskiej należy do kanonu polskiej literatury. Dramat powstał w 1906 r. i jest wyjątkowy. Odsłania hipokryzję i zakłamanie. Pokazuje ciasnotę horyzontów intelektualnych i  podwójne standardy moralne ukryte pod maską cnotliwości. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na stałe do języka polskiego.

Zajęcia zostały przygotowane przez nauczycielkę języka polskiego Panią Katarzynę Bartos. Inicjatywę wsparły bibliotekarki Pani Sylwia Mówka, która, od wielu lat, gości czytających i słuchaczy w szkolnej bibliotece. Przygotowała przy tej okazji okolicznościową wystawę poświęconą twórczości pisarki. <Katarzyna Bartos>

Może być zdjęciem przedstawiającym 12 osób, ludzie siedzą i w budynku